دعامذهبی

اهمیت و فضیلت دعا

دعا از دیدگاه قرآن و عترت یکی از بهترین دلایل برای پذیرش لزوم و تاثیر دعا در زندگی روز مره است.

بشر امروز را میتوان از نظر دیدگاه و تمایلات مذهبی به گروه های متنوعی تقسیم کرد.اما بطور کلی میتوان اینگونه در نظر گرفت.انسانهای جوامع مدرن دین گرا و گریزان از معنویت دین . دین گرایی و دین گریزی را دو سوی یک گراف درنظر بگیریم . میدانید که مابین عدد صفر و عدد ۱ بینهایت عدد وجود.

تمام انسانها خدا را دوست دارند

من صفر مطلق را نمیتوانم درنظر بگیرم. همیشه اینطور فکر میکنم که حتی دین گریز ترین انسانها هم در گوشه ای از نهان خانه قلبشان. خداوند را باور داند. و همینگونه معتقدم که تنهای پیامبران و معصومین عالی ترین درجات دین باوری را دارا میباشند.

دین باوری و امید به آینده

دین باوری و امید به آینده رل میتوان کاملا مرتبط دانست. ایمان به دوست و یاوری که قدرتمند ترین ، دلسوز ترین و بلندمرتبه ترین است.میتواند در انسان سبب افزایش امید و آرامش گردد. دین علاوه بر جهت دهی به زندگی انسانها میتواند راه تحمل و گذران مشکلات و ناهمواری ها رانیز نمایان کند.

انسان دین باور در زمان بروز مشکلات به خدایی پناه میبرد که ایمان دارد قدرت او از تمام جهان برتر است. چون اورا خالق و مالک آن میداند.دعاو مناجات را راه ارتباط مخلوق با خالق میدانند.

اهمیت و جایگاه دعا

مناجات و دعا یکی از بهترین راهای قرب و نزدیکی به خداوند به شمار می آید. دعا علاوه بر ایجاد امید و آرامش در زندگی هر فرد. موجب رشد بعد معنوی انسان میگردد. دعا کلید بازشدن دریچه قلب انسان است. دعا دین و آیین نمیشناسد. هیچ فلسفه معنوی و دین گرایانه و هیچ آیین و فلسفس دینی را خالی از دعا و تضرع و ابراز نیاز نخواهید یافت. حتی مذاهب کفرآلود و مذاهبی که برپایه پرستش هر آنچه جز خداوندگار یکتا است.

انسان ذاتان نیازمند یک حامی است. و دین راه جلب نظر و دریافت این حمایت را به انسان نشان خواهد داد. و این راه دعا و مناجات است.

دعا از دیدگاه قرآن مجید

من یک مسلمان شیعه هستم پس طبیعتا در ضمینه هایی مانند دعا از دیدگاه قرآن و دعا از دیدگاه اهل بیت رسول الله را شرح دهم. شاید در آیند فرصت مطالعه در خصوص فلسفه دعا در ادیان گوناگون را بدست آوردم.

قران این معجزه زنده و بی مانند رسول اکرم صلوات الله علیه برنامه روشنی از زندگی و آینده را در پیش روی انسانها قرار داده است.

مناجات ودعا در قرآن مختص مومنین

دعا و مناجات در فضاها و شرایط گوناگون در قرآن مطرح گردیده است. بیان اهمیت دعا بصورت مستقیم و غیر مستقیم نشان از اهمیت این مقوله دارد. خداوند در قران بلند مرتبه میفرمایند “اُدعُونی اَستَجِب لَکُم ” بخوانید مرا تا استجابت نمایم شما را. این آیه دلگرمی و آرامش قلب مومن را فراهم نمیآورد؟ خداوند کریم به ببندگان خود اینگونه زیبا آرامش خازر میبخشد. در تمامی فراز ها و آیات متبرک قرآن خداوند مومنان را با خصوصیات متفاوتی معرفی مینمایند. یکی از خصوصیات برجسته مومنان مناجات و عبادت بسیار است.

مگر میشود خداوند را صدا بزنی و دست خالی باشی

خداوند خود میفرمایند که ” اَمَّن یُجیبُ المُضطَرَّ اِذا دَعاهُ وَ یَکشِفُ السُّو” چگونه ممکن است مضطری خدای رحمان را با نام نامی ایشان بخواند و مستجاب نگردد.

یک نکته :چرا دعای من مستجاب نمیشود

شرایط استجابت دعا را بخوانید

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن