تاریخقاجار

زنان در دوره قاجار- ازدواج

تاریخ نویسانی که در دوره قاجار اقدام به ثبت وقایع مینمودند. بيشترعلاقه به شرح حوادث سياسي  يا شيوه زندگاني شاهان و رجال داشتند . اقلب تمایلی به تبيين زندگي اجتماعي مردم واز جمله زنان نداشته اند.  میتوان در لابه لاي  تاليف هاي انجام شده به صورت پراكنده  و غير مستقيم  به مسائل اجتماعي دست یافت. یکی از دلایل این سانسور تاریخی این است که اكثر مورخان به دربار وابسته بوده اند. این تاریخ نویسان  بيشتر به گزارش از وضع زنان درباري و خاندانهاي اشرافي پرداخته اند.

دیدگاه مولفان اروپایی

توجه بیشتر مولفان اروپایی به ابعاد گوناگون زندگی ایرانیان . چون با فرهنگ ايراني بيگانه  بوده  وزندگي  ايرانيان از هر نظر برايشان جالب بوده است. آنها به جزئيات فعالیتها و رفتارها توجه بيشتري داشته اند. از طرف ديگر مولفين اروپايي درنگارش  بسياري از مسائل اجتماعي  و درباري با آزادي بيشتري سخن گفته اند و زنان و مردان  عهد قاجار را خرافاتي ومتاسفانه به دليل برخوردار نبودن از آموزش ، فاقد بينش سياسي و اجتماعي لازم معرفي كرده اند.

زنان در دوران قاجار- ازدواج

شاید الان با واژه کودک همسری به خوبی آشنا باشید. در زمان و دوره عهد قاجار ،‌ فاصله چنداني بين دوران كودكی و ازدواج دختران وجود نداشت .

این یک موضوع کاملا طبیعی بود، دختران اغلب از هفت تا سيزده سالگي ازدواج مي كردند. این در صورتی بود که آنها عملاً به عنوان فرد  مستقلي وارد میدان زندگي خانوادگي و زناشویی مي شدند .

برخی از عوامل تاثیرگذار شامل:

  • شاید عواملي چون دست يابي به استقلال  اقتصادي یکی از دلایل این موضوع باشد.
  • رشد جسمی نسبتاً سريع دختران  درآن زمان(در کل میانگین قد افراد در دوره قاجار بسیار پایین است)
  • پايين بودن  ميانگين عمر ـ به دليل شيوع بيماريهاي گوناگون و عدم رعايت  اصول بهداشتي

‌در افزايش اين ازدواجهاي زودرس موثربود .

عامل تاثیرگذار اصلی در این سبک از ازدواج

 از طرفي به نظز بنده تنها عامل اصلی باورهاي اجتماعي  رايج  موجب تحقق ازدواجها در سنین پایین بوده است.

 بر اساس این باورها ،‌ سعادتمندترين  دختران  آنهايي بودن كه  در خانه شوهر به بلوغ مي رسيدند !!

اینگونه تصور میشدکه ، آنان از وسوسه  هاي نفساني در امان خواهند ماند.

 به خاطر همين باورها بود كه بدون هیچ اختیاری بسیاری از ازدواجها در سنين پایین و قبل از بلوغ دختران انجام مي شد.

عدم اختیار در انتخاب همسر

احترام والدین ،عدم بلوغ جنسی و بلوغ احساسی در این کودکان موجب آن بود که ،تقريباً  هيچ گونه اختياري در برگزيدن همسر آينده خود نداشتند .

 حتي اغلب کودکان هنگامي كه هنوز درگهواره بودند ، براي هم   نامزد مي كردند و بار رسيدن به  سن بلوغ و يا اندكي  پيش از آن ،‌ به عقد يكديگر در مي آمدند.

عقد دائم ، چهار زن شرعی طبیعی است!

در این زمانرايج ترين شكل ازدواج ، عقد دائم بود. بر طبق قوانین شرع ،‌مرد مي توانست تا چهار زن عقدي  داشته باشد .البته در صورت مرگ يا طلاق يكي از همسرانش ،  باز قادر بود كه زن ديگري را جايگزين وي كند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن