بیماریسلامت

کیست تخمدان انواع و علائم و نشانه به همراه درمان

انواع متفاوت کیست تخمدان وجود دارد

کیست تخمدان در افراد مختلف با علائم متفاوت بروز مینماید. این بیماری دارای حالات نشانه ها و انواع گوناگون است. با توجه به بروز نهر نوع خاص از کیست تخمدان ممکن است شما علائم متفاوتی را مشاهده نمایید. کیست تخمدان یکی ازبیماری هایی است که بسیار از بانوان به آن مبتلا میگردند. 

من شدیدا معتقدم که آگاهی درست و نه نا معقول از شرایطی که در آن بسر  میبریم موجب میگردد که واکنش معقول تری داشته باشیم. پس هدفم از این محتوا افزاریش آگاهی خود و به طبع شماست آن را بادقت مطالع کنید. ایرادات و نقطه نظرات خود را برای من حتما درج نمایید. البته برای شما هیچ راهنمایی موثر تر و بهتر از یک دکتر زنان مجرب نمیتواند راه گشا باشد.

تخمدان اندامی در پایین شکم و در دوطرف رحم

تخمدان را خشی مهمی از سیستم تولید مثل زنان میدانند.بصورت کلی تخمدان‌ها در قسمت پایین شکم در دو طرف رحم قرار دارند.

تمامی زنان از بدو تولد دارای دو تخمدان هستند (تخمدان سمت راست و تخمدان سمت چپ).

تخمدان سالم

تخمدان محل نگهداری و تولید تخمک‌ها و همچنین هورمون استروژن و پروژسترون هستند. تعداد تخمکهای هر نوزاد دختر در زمان جنینی مشخص میگردد.

در دوران رشد تا بلوغ و پس از آن تخمکها درون تخم دان رشد میکنند . بالغ میشوند.

  تخمک‌های بالغ در حین دوره‌های عادت ماهیانه در طی سال‌های باروری زن و تا قبل از یائسگی به مرور آزاد می‌شوند. از نظر شکل ظاهری تخمدان ها به شکل بادام و در یک اندازه هستند.

 

کیست تخمدان چیست؟

در علم پزشکی تعریف مشخص و ثابتی برای کیست وجود دارد. کیست به کیسه‌هایی گفته می‌شود که درونشان از مایع پر شده است. گاهی اوقات این مایع خونی یا چرکی است . این نوع کیست شرایط بیمار را اندکی خطرناک‌تر و وخیم‌تر می‌کند.

طبیعتا کیست‌های تخمدان نیز به همین شکل هستند. در کیست تخمدان (ovarian cyst) کیسه‌هایی با غشایی نازک از مایعات پر می‌شوند. در نهایت این کیسه‌های پر از مایع  در تخمدان قرار می‌گیرند. کیست تخمدان در افراد متفاوت از اندازه های گوناگونی به وجود میآید. می‌تواند به کوچکی نخود فرنگی و یا به بزرگی یک پرتقال باشد. متاسفانه کیست‌ها اغلب در زمان تخمک‌گذاری (infertility) ایجاد می‌شوند. بیسیاری از این کیست ها بی خطر هستند و بروز آنها مشکل آفرین نیستند.

بیش‌تر کیست‌های تخمدان کوچک و بی‌خطر هستند . این نوع کیست مکرراً در طی چرخه‌ی قاعدگی در سال‌های باروری زن به وجود می‌آیند. از طرفی امکان تشکیل این کیسه‌های پر از مایع در هر سنی وجود دارد.

انواع کیست تخم دان

  • کیست ساده (کیست فیزیولوژی)
  •  کیست غیر فیزیولوژی (کیست اندومکسیوما)
  • کیست فولیکولار
  • کیست هموراژیک تخمدان
  • کیست درموئید
  • تخمدان پلی کیستیک (کیست‌های غیرفعال)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن