بیماریسلامت

بیماری های گوش داخلی و اختلالات شنوایی

کاهش شنوایی درمان پذیر و کاهش شنوایی دائمی

با بالا رفتن سن یکی از بیماری های شایع در بین این افرات کاهش شنوایی است. افراد مسن بصورت طبیعی دچار کاهش میزان شنوایی میگردند. البته اختلال در شنوایی میتواند در سنین پایین نیز رخ دهد.عوامل گوناگون محیطی و ارثی بر کاهش میزان شنوایی افراد تاثیرگذار هستند.

بیماری های گوش داخلی و اختلالات شنوایی

اختلالات شنوایی خیلی شایع هستند و در موارد شدید ممکن است در ارتباطات اجتماعی دخالت کرده و باعث ناتوانی های عمده شوند.
در بعضی موارد کاهش شنوایی ناشی از اختلال در مجرای گوش یا گوش میانی است. اما اختلالات گوش داخلی هم می‌تواند باعث مشکلات شنوایی باشد . همچنین گوشه داخلی دارای دستگاه دهلیزی می باشد. این بخش به حفظ حس تعادل کمک می کند. اختلالات گوش داخلی ممکن است منجر به علائم دیگری مانند سرگیجه شود.

کاهش شنوایی نسبی از دست دادن شنوایی

در این بخش با بحث درباره همه انواع کاهش شنوایی از کاهش شنوایی نسبی تا کامل شروع می‌شود. نقایص شنوایی ناشی از اختلالات گوش داخلی نظیر کاهش شنوایی ناشی از سر و صدا و تینیتوس( شنیدن صداهای مختلف در یک یا هر دو گوش در غیاب منبع خارجی) با تفصیل بیشتر توضیح داده می شود.
مشکلات قسمت‌های دیگر گوش هم ممکن است باعث کاهش شنوایی یا کری شوند. فقط اختلالات گوش داخلی بر روی شنوایی موثر نیست اگر دستگاه دهلیزی آسیب ببیند ممکن است تعادل از بین برود.
اختلال شایع داخلی عبارتند از بیماری حرکت تعادل sickness لابرنتیت Labyranthitis . بیماری منییر Meniers disease که در این بخش توضیح داده می شود.
همه این اختلالات ممکن است باعث علائمی چون سرگیجه و تهوع شود بیماری مینیر می تواند منییر به کاهش شنوایی شود .

افت شنوایی (کاهش شنوایی نسبی)

افت شنوایی نسبی و کامل در یک یا در هر دو گوش می باشد. اختلال نسبی یا کامل شنوایی می تواند  به شدت روابط اجتماعی را محدود کند و منجر به انزوا و افسردگی شود. کاهش شنوایی ممکن است ناشی از بیماری یا آسیب دیدگی باشد و خیلی از مردم بدتر شدن شنوایی را با افزایش سن تجربه می‌کنند. نقایص شنوایی ممکن است از زمان تولد وجود داشته باشد. حدود دو مورد از هر هزار کودک متولد می شوند درجاتی از اختلال شنوایی را دارند.

حلزون شنوایی
انواع افت شنوایی

دو نوع افت شنوایی متفاوت وجود دارد:

  • هدایتی
  • حسی عصبی

در افت شنوایی هدایتی مشکل در گوش میانی یا خارجی در انتقال صوت به گوش داخلی می باشد. این نوع افت شنوایی اغلب موقتی است. افت شنوایی حسی عصبی ممکن است به علت اختلالات حلزون بخشی از گوش داخلی که را تشخیص می دهد باشد. البته ممکن است اختلالات عصبی شنوایی که گوش داخلی را به مغز متصل می‌کند باشد. افت شنوایی حسی عصبی معمولاً دائمی است.

افت شنوایی هدایتی

شایعترین علت افت شنوایی هدایتی در کودکان التهاب مزمن گوش میانی توأم با ترشحات می باشد.  در این حالت گوش میانی با مایع چرکی پر می شود. در بالغین افت شنوایی هدایتی اغلب ناشی از انسداد مجرای گوش است. همچنین افت شنوایی می تواند ناشی از پارگی پرده گوش و تغییرات ناگهانی فشار هوا باشد.

به ندرت افت شنوایی هدایتی ناشی از اتواسکلروز است. حالتی که در آن یکی از سه استخوان کوچک گوش میانی بی‌تحرک شده و قادر به انتقال صوت نیست.

داروهای درمان بیماری های گوش

افت شنوایی حسی عصبی

این نوع کاهش شنوایی به طور شایع ناشی از تخریب حلزون و در نتیجه افزایش سن می باشد. اکثر افراد بالای سن هفتاد سال مقداری کری حسی عصبی دارند. همچنین این حالت ممکن است به علت آسیب به حلزون به وسیله سر و صدای زیاد یا به وسیله بیماری که اختلالی در گوش داخلی ایجاد شده باشد. به ندرت علت افت شنوایی حسی عصبی توموری که  عصب شنوایی را درگیر میکند.

در زمان کاهش شنوایی چه اقداماتی باید انجام شود

پزشک گوش شما را به وسیله‌ای به نام اتوسکوپ معاینه می‌کند. سپس برای اثبات افت شنوایی حسی عصبی و یا هدایتی و اندازه‌گیری میزان افت شنوایی ممکن است تست شنوایی انجام شود. اگر پزشک به تومور عصب شنوایی مشکوک باشد ممکن است برای معاینه عصب از ام آر آی استفاده کند.
اگر شما افت شنوایی هدایتی دارید. درمان عامل زمینه ممکن است شنوایی شما را تا نزدیکی حد طبیعی بازگرداند. افت شنوایی حسی عصبی اغلب رخ میدهد.  درمان کاهش شنوایی عصبی گاها با کاشت حلزون شنوایی انجام میشود. این کار با عمل جراحی گوش امکان پذیر است. کاشت حلزون الکریکی اگر چه ممکن است مفید باشد . در کری حسی عصبی عمیقی با کاشت حلزون الکترودهایی که به صورت جراحی در حلزون کاشته می شود . این کار ممکن است در صفاتی مانند صحبت تاثیر بگذارد.

تست های سنجش شنوایی

اگر شما به سختی صبح صحبت ها را می شنوید و یا اگر در محیط پر سروصدا کار می کنید. ممکن است پزشک تست های شنوایی را پیشنهاد کند. ممکن است آزمایش های اولیه را  جهت جراحی انجام دهد و شما را به یک متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع دهند. بعضی تست ها نوع افت شنوایی را مشخص می کند. در حالی که سایر تستها چگونگی فرکانس‌های مختلف و شدت اثبات را که شما می توانید بشنوید را بررسی می نماید. اگر صحبت کردن بچه‌ها به تأخیر بیفتد باید آنها به طور منظم تست شوند.

عفونت گوش ، عفونت گوش خارجی و میانی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن