سلامت

روش های آب درمانی

درمان و افزایش سلامت فیزیک

آب درمانی عبارت است از استفاده از آب ، هم در داخل آب و گاها در خارج ازآب.  آب درمانی دماهای مختلف ، برای اهداف بهداشتی زیبایی و سلامتی . شامل درمان های درمانی مانند سونا ، حمام بخار ، حمام پا ، کنتراست درمانی ، آب گرم طبیعی ، وان حمام و حتی پاکسازی روده بزرگ است.

اگرچه برخی از روشهای هیدروتراپی معمولاً در روشهای طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد ، برخی از روشهای هیدروتراپی وجود دارد که توسط علم پشتیبانی نمی شوند و در فرهنگ ملل جای دارند.

تاریخچه آب درمانی

از حمام های رومی گرفته تا چشمه های آب گرم معدنی ، تمدن ها در سراسر جهان قرن هاست که از آب برای درمان  و افزایش آرامش استفاده می کنند.

در اروپا ، پدر سباستین کنیپ ، راهب باواریایی در قرن نوزدهم ، به عنوان پدر آب درمانی مدرن شناخته می شود. او مبتکر ابدرمانی متضاد است. استفاده از کنیب از آب سرد و گرم متناوب ، که امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

آب درمانی متضاد به دلیل تحریک اعصاب گوناگون برای درمانهای متفاوتی استفاده میگردد. شوک واره به اعصاب حسی بر اثر تغییر دمای ناگهانی اساس این روش است.

طبیعت گرایی و آب درمانی

در همان دوره ، وینسنت پریسنیتس اولین کلینیک آب درمانی را در شهر گوتنبرگ، آلمان تاسیس کرد . این مرکز آب درمانی به عنوان بخشی از جنبش بزرگتر طبیعت گرایی به نظر می آید . روش کار در این نوع درمان شامل خوردن فقط غذاهای درشت بود. و مقدار زیادی آب بوده است . این روش موثر در تخلیه روده بزرگ بوده است.

اندکی پس از آن ، آب درمانی و شیوع طبیعت گرایی به ایالات متحده گسترش یافت ، جایی که جان هاروی کلوگ از محبوبیت غلات قصد داشت به طور علمی فواید آن را در کلینک خود در میشیگان ثابت کند. کلوک علاقه خاصی به پاکسازی روده بزرگ داشت. بیماری هایی که نشات گرفته از عدم کارکرد صحیح روده بزرگ به وجود میآیند تاثیر بسیاری در سلامت افراد خواهند داشت.

روشهای بسیار معمول در و با قدمت طئلانی در در طبیعت گرایی در آب درمانی وجود دارد.

جشمه های آب گرم طبیعی که معمولا در دامنه های کوهای آتشفشانی به وجود میایند. یکی از روشهای قدیمی به شمار  میآیند. آب های معدنی سرشار از مواد معدنی هستند. از این درمان طبیعی برای تقویت انواع ضعف عضلانی و عصبی استفاده میشود. حتی در مواردی انواع بیماری های پوستی را با استفاده از این روشها درمان مینمایند.

آب درمانی در اروپا ، آسیا و مناطقی از ایالات متحده آمریکا محبوب است (از جمله چشمه های Saratoga در نیویورک که اغلب فرانکلین دلانا روزولت در آن رفت و آمد می کرد) ، جایی که مردم به طور منظم در چشمه های آب گرم معدنی ‘آب می گیرند’.

اصول آب درمانی

طبق گفته طرفداران آب درمانی ، آب سرد و گرم تغییرات فیزیولوژیکی را ایجاد می کند که برای سلامتی انسان مفید است. در این میان: آب گرم باعث گشاد شدن رگ های خونی سطحی ، فعال شدن غدد عرق ، شل شدن مفاصل و از بین بردن مواد زائد سمی از بافت ها می شود. آب سرد باعث انقباض رگهای خونی سطحی می شود و جریان خون را از منطقه آسیب دیده دور می کند تا التهاب را تسکین دهد. ۴ گفته می شود که غوطه ور شدن بدن در آب با مقابله با جاذبه و کاهش فشار روی مفصل یا بدن ، درد مفصل و آسیب عضلانی را تسکین می دهد در کل ۴ دستگاه های مختلفی برای انتقال آب درمانی استفاده می شود ، از جمله مخازن غوطه وری بدن ، وان های مخصوص بدن ، حمام های گرداب ، و بسته بندی آب سرد و گرم (کمپرس).

آب درمانی در دوران بارداری

انجام وزرش های آبی یکی از مناسب ترین روش ها جهت حفظ سلامت فیزیکی مادر و فرزند است. ورزشهای مشخص و سبک تعیین شده برای مادران باردار در دوره های اب درمانی. علاوه بر حفط طراوت و سلامت آنها موجب میشود تا زایمان فیزیولوژیک بسیار راحت تری را تجربه نمایند. زمان طبیعی ویا زایمان فیزیولوژیک یکی از بهترین روش های زایمان است که برای مادر و فرزند او فواید بسیاری دارد. البته باید قبل از اقدام به ورزش های دوران بارداری حتما با پزشک متخصص زنان مشورت نمایید. مادرانی که بارداری های غیر طبیعی داشته ویا از عوارض خاصی رنج میبرند باید حتما تحت نظر یک پزشم متخصص قرار گیرند.

البته این نکته نیز شایان ذکر است که در زمان بروز بیماری های واگیر و مسری استفاده از فضاهای عمومی مانند استخر برای مادران باردار بسیار خطرناک است. بارداری در زمان کویید ۱۹ یکی از شرایطی است که مادران باردار باید بیشتر از قبل مراقب رفتارهای اجتماعی و تفریحی و ورزشی خود باشند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن