تبلیغاتفناوریکسب و کار
موضوعات داغ

استراتژِی گاو بفش برای کسب و کار

کسب و کارت رو در شرایط سخت هم سودآورکن

شرایط به وجود امده برای کسب و کارها در عدم ثبات اقتصادی فعلی غیر قابل پیش بینی است. اما چه بسیار افرادی هستند که حتی در شرایط کنونی کسب و کار خود را سودآور تر از گذشته نموده اند. استراتژی کلمه ای که در خیلی از موافق با اون آشنا هستیم. بارها به گوشمون خورده و در خیلی از موافق سعی کردیم تا ازش استفاده کنیم. استراتژی همون نقشه راه هستش.

استراتژی در مورد چیست؟

بر اساس مقاله اخیر در اکونومیست، «استراتژی اساساً در مورد دو چیز است: تصمیم گیری در مورد جایی که می خواهید شرکتتان برود، و بعد اینکه چگونه می خواهید آن را به آنجا ببرید.»

شاید ساید ترین مثال برای تعریف هدف گذاری در استراتژی یک کسب و کار، تعریف استراتژی قابل تعریف برای یک فست فود باشد.

 بیشتر شرکت های فست فود چشم انداز مشابهی از «جایی که می خواaهند بروند» به نمایش میگذارند.  آنها به طور معمول در محل اصلی گرفتن سهم بازار و افزایش سود برای شرکت عمل می کنند، که در نهایت به نفع سهامداران است.

با این حال، «چگونه می خواهند آن را به آنجا برسند»

هر کدام استراتژی خاص خود را در مورد چگونگی دستیابی به چشم انداز خود دارند. 

کسب و کا های متفاوت برای دستیابی به هدف خود از ایده های خلاقانه استفاده مینمایند. این ایده ها پس از خلق و جذب مخاطب به سرعت از سوی رقبا مورد تقلید قرار میگیرند.

گاهی اوقات یک ایده خلاق آنقدر موفق است، که “به سرعت” توسط دیگران تقلید می شود.

استراتژی گاوه بنفش – ایده نو

 در کتاب کلاسیک ست گودین گاو بنفش: تبدیل کسب و کار خود را با قابل توجه بودن، او اشاره می کند که کلید موفقیت این است که “پیدا کردن راهی برای ایستادگی کردن–

“بک گاو بنفش در یک مرتع سبز تک رنگ است.”

هنگامی که وعده غذایی شاد® در مک دونالد معرفی شد این یک گاو بنفش بود که خود را جدا از رقبا قرار داد.

مک دونالد سرمایه گذاری در بازار هدف با درک که تصمیم گیرندگان واقعی در بسیاری از خانواده ها انجام داد .بچه ها!! روند تصمیم گیری برای خوردن یک شام خانوادگی را خیلی از مواقع تعیین میکنند. به این فکر کنید که چه کسی یا چه چیزی روند تصمیم گیری را برای اعضای خود پیش می راند. جالب است نه؟؟

وعده غذایی شاد® یک بار گاو بنفش برای مک دونالد، رشد یافته است و در حال حاضر در منو مانند هر ارائه دیگر به چشم میخورد.

داستان مک دونالد نمونه بزرگی از استراتژی در عمل است.

استراتزی چهار P

  • هدف
  • شور و علاقه
  • قرار گیری درجایگاه مناسب
  • مردم

 چگونه «جایی که می خواهید بروید» و «چگونه می خواهید به آن برسید» را میتوان تعریف کرد.

استراتژی گاو بنفش

ایده گاو بنفش یعنی متمایز بودن

استراتژی گاو بنفش، ایده‌ای جالب _ متفاوت در مورد متمایز بودن است. تولید یک محصول همواره توسط تولیدکنندگان بسیار کاملا طبیعی است.

در دنیایی که از هر محصول می‌توان نمونه‌های فراوانی یافت و رقابت برای دستیابی به جایگاه فروش بسیار شدید است . دیده شدن و ارائه صحیح  بسیار سخت شده است.

ست گودین در کتاب گاو بنفش، متمایز بودن را به عنوان یکی از اصلی‌ترین بایدهای بازاریابی مطرح می‌کند. خلاقیت میتواند برای متمایز بودن یک چراغ روشن باشد.

فروش محصولاتی که مانند گاوی با رنگ بنفش جلب توجه کنند به سرعت افزایش پیدا می‌کند. این تمایز سزچشمه از خلاقیت شما در کسب و کارتان میگیرد. خلاقیت شما موجب میگردد که حتی در شرایط اقتصادی سخت باز هم راهی برای رشد و بقا بیابید.

استراتژی گاو بنفش بر گرفته از خلاقیت شماست. از ابزار ها درست استفاده کن.مدیریت شبکه های اجتماعی پلی به سوی آینده کسب و کار شما حتی بهترین ایده ها هم برای اینکه با استقبال کافی بتونن   روبرو بشن به معرفی درست نیاز دارند.

اینبه بازار نگاه کنید. بسیاری از محصولات از نظر کیفیت در یک جایگاه قرار دارند اما فروش یک برند خاص یا یک محصول خاص بسیار بالاتر از بقیه است. در بسیاری از موارد آن محصول تبدیل به یک گاو بنفش شده است. یعنی محصولی شده است که جلب توجه می‌کند و همه در موردش صحبت می‌کنن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن