روانشناسیسبک زندگیسلامت

شناخت و درمان استرس

استرس ممنوع

درمان استرس به شناخت کافی از این بحران روحی نیازمند است. در زندگی روزمره شما با انواع استرس درگیر خواهید بود. عوامل گوناگونی بر نوع و سطح استرسی که شما احساس مینمایید تاثیر گذار هستند. این نوشتار سعی در کمک هرچه بیشتر شما در مقابله و درمان استرس دارد.

به نظر بنده یکی از قوانینی که میتواند موجب موفقیت شما در زندگی گردد. قانون استرس ممنوع است. این نوشتار یک نوشتار سلسله مراتبی است که در بر دارنده بخشهای گوناگونی میباشد. برای اینکه شما با قانون استرس ممنوع به خوبی آشنا گردید من در مجله ایده آل  تصمیم گرفتم که در چندین مقاله مجزا ابتدا به معرفی ، شناخت و سپس راهکارهای رسیدن به آرامش در زندگی از طریق اجرای این قانونبپردازم.

  • بخش اول شناخت روانی عوامل استرس آفرین
  • بخش دوم تمرین ساده زیستی در مراحل مختلف
  • بخش سوم انعطاف پذیری بیشتر در تمامی مسائل
  • بخش چهارم ارتباط با دیگران موثر و ارتقا بخش
  • بخش پنجم یافتن آرامش و آسایش 

در هر بخش آزمونهای گوناگونی برای راهنمایی و سنجش شما طراحی گردیده است.

 – شناخت فشار روانی

استرس شهری

 شما هزاران بار اصطلاح فشار روانی یا استرس را شنیده اید با این حال شاید نتوانید توضیحی درباره آن ارائه دهید . توصیف استرس همانند توصیف شادمانی  است هر کسی با آن آشناست اما نمی‌توان آن را به خوبی توضیح دهد.
در اینجا تعریف ساده و کارآمد از این فشار روانی ارائه شده است. فشار روانی را به شکل احساسی تصور کنید که وقتی با آن مواجه می شوید توانایی تان در رویارویی با چالش ها کاهش می یابد.
در این شرایط اگر رویداد یا موقعیتی را کمی چالش‌برانگیز ببینید کمی پریشان می شوید . اگر آن را دشوار و طاقت فرسا تلقی کنید تحت فشار روانی شدید قرار می‌گیرید. میزان فشار روانی شما نشان دهنده تفاوت بین رویداد ها و امیدواری های شما به رویارویی با آنها می باشد.
برای مثال انتظار در صفحه بانک در صورتی که دقت داشته باشید استرس اندکی را در پی دارد . اما وقتی قرار ملاقات شما دیر شده باشد استرس فراوانی به همراه خواهد داشت .

دلایل ایجاد استرس شهری

 
هنگامی که در شهر زندگی می کنید کمبود وقت و در نتیجه فشار روانی وجود دارد. اینکه افراد بسیاری در فضای بسیار کوچک زندگی می کند و به کار و فعالیت می پردازند و همزمان در پی انجام کار واحدی هستند شما را با مشکلاتی مواجه می کند.
در چنین شرایطی سر و صدا تراکم تضاد خطر و هزینه‌های بسیاری وجود دارد . مشکلات به اینجا ختم نمی‌شود اگر در عمق موضوع تحمل کنید می توانید نمونه های ظریف تر از فشار روانی را در شهر بیابید. حس نبود اطمینان و غیرقابل پیش‌بینی بودن و اوضاع را تجربه می کنید . چرا که از وقوع پیشامد های بعدی آگاهی ندارید .

زندگی در شهر و رویایی با حوادث روزانه

زندگی در شهر یعنی رویارویی با دردسر های روزانه . این دردسرها میتواند به سادگی انتظار بی‌پایان در صف اتوبوس برای رفتن و محل کار بیدار شدن در ساعت ۳ نصف شب به خاطر بوق بلند ماشین یا ماندن در ترافیک و نرسیدن به پرواز باشد . مشکل اینجاست که بسیاری از جنبه های زندگی در شهر از کنترل ما خارج است . وقتی هم کنترل خود را از دست بدهیم دچار استرس می شویم ، پس از آن انزوای احساسی پدید می‌آید.  همه افراد غریبه به نظر می رسند .
بسیاری از افرادی را که در همسایگی شما یا آپارتمان یا حتی در خانه تان زندگی می‌کند نمیشناسید. با وجود افراد بسیار در پیرامون تان در شهر احساس تنهایی می کنید . احساس بسیار پر تنش ملاقات با دیگران آسان به نظر می رسد . اما اغلب در عمل این گونه نیست پیوستن به یک جمع مستلزم صرف زمان و انرژی بسیاری است . این امر خود بر فشار روانی ما می‌افزاید .
اغلب گرفتاری‌های روزانه همچون نبود جای پارک ماشین ترافیک بوده و وسایل نقلیه عمومی اظهارنظر فروشندگان شلوغی رستوران‌ها بلند صحبت کردن مردم با تلفن‌های همراه در مکان های عمومی از جمله دلایل ما برای نارضایتی شهرهاست .
هنگامی که گرفتاری‌های زندگی شهری را با دقت بررسی می‌کنیم به دو نکته پی می برید .
  • اول آنکه تعداد آنها کم نیست
  • دوم و گرفتاری های مشابه بارها و بارها تکرار می‌شود

میزان تحمل فشار و استرس 

هنگامی که با زنجیره‌ای از گرفتاری‌های سخت روبرو می شوید( از نوع فشار شهری ) بیشتر ما می‌توانیم از پس یک یا ۲ و شاید ۳ یا۴ گرفتاری پیاپی بر بیایم. اما هنگامی که تعداد آن‌ها فراتر رفت تحت فشار شدیدی قرار می‌گیرید. در آن زمان شکست خود را حتمی می دانیم .
حقیقت این است که ما معمولا با مشکلات بزرگی زندگی چون مرگ عزیزان بیماری طلاق ورشکستگی مالی و غیره به خوبی کنار نمی آیم . رویارویی با مشکلات بزرگ  مستلزم به کارگیری منابع پنهان در اعماق وجود ماست. نیروهایی درونی نهفته مان را احضار می کنیم و با این گونه مشکلات مواجه می شویم . حتی مسائلی چون آزردگی های جزئی ناکامی های کوچک و عصبانیت های خفیف در نهایت ما را دچار استرس می کند . گرفتاری‌های روزانه زندگی شهری دشمن واقعی ما میباشد.

 
 

فشار روانی و جسم شما

جسم شما هدف اصلی استرس است . برای درک این امر باید ذهن خود را متوجه شرایط کنید. اجدادتان میلیونها سال پیش با مواجه بوده‌اند آنها را در حال تصور کنید .او در حال جستجوی خوراک ببری را مشاهده می‌کند ببر نیز در جستجوی غذاست. اجداد شما واکنش غریزی بقا را از خود نشان می‌دهد (مکانیسم مبارزه یا گریز ) بدن آنها اپی نفرین یا آدرنالین ترشح می‌کند. مغزشان در حال آماده‌باش قرار می‌گیرد . آنها می‌توانند باببر بجنگند یا بگریزد . این واکنش در برابر استرس شیوه طبیعی آماده شدن برای رویارویی با خطر است.
 

استرس راه طبیعی حفظ بقای انسان است.

البته رویارویی شما با یک ببر در شهر غیر ممکن به نظر می رسد . امروزه فشار روانی ما به شکلی پیشرفته‌تری بروز می کند.  مثلاً در برخورد با فروشنده گستاخ یا راننده عصبانی دچار استرس می شویم.
 

واکنش بدن در مواجه با موارد استرس آفرین

به هر حال واکنش بدن شما چنین مشکلات جزئی همانند واکنش آن در مقابل خطرات تهدید کننده زندگی می باشد. در بدن شامل مجموعه ای از تغییرات فیزیولوژیک رخ می‌دهد که شما را برای رویارویی با یک مورد اضطراری آماده می‌کند .
هنگامی که هورمون اپی نفرین به درون جریان خون ترشح می شود. ضربان قلبتان تندتر می‌شود، فشار خونتان بالا می‌رود، سریع تر نفس می کشید. مجاری بینی تا منبسط می‌شود تا هوای بیشتری جذب کنید. روند گوارش تان کند می‌شود خون از پوست و اندام های درونی به سوی مغز و ماهیچه های اسکلتی جریان می‌یابد.
در نهایت احساس نیرومندی می‌کنیم و برای انجام هر گونه اقدامی آماده می‌شوید. بدنتان برای بهبود هرگونه آسیبی آماده می‌شود و مردمک های چشم تان برای مشاهده بیشتر گشادمیشود. فشار روانی به انسان کمک می‌کند که با هماهنگ کردن خود با شرایط توانایی حفظ بهار را افزایش دهد.
 

واکنش فیزیولوژیک در بلند مدت موجب آسیب میگردد

به هر حال هنگامی که شرایط مستلزم واکنش مبارزه یا گریز هر روز و هر سال پیاپی رخ می‌دهد ضرر را متوجه سلامتی جسمی می شود . علایم و نشانه‌های استرس ممکن است بی ضرر یا خطرناک باشد. از احساس خستگی مفرط گرفته تا حمله قلبی استرس نقش مهمی در تشدید علائم  اختلالات و بیماری ها دارد هنگامی که دچار فشار روانی می شوید ماهیچه هایتان منقبض می شود.
این انقباض ماهیچه ها بر اساس آب رگهای خونی اندام‌ها پوست و استخوان ها تاثیر می گذارد. انقباض مزمن ماهیچه ها اختلالاتی چون گرفتگی عضلانی در فک و صورت دندان قروچه و لرزش اندامها در پی دارد.
بسیاری از سردردها و دردهای سینه و کمر نیز بر اثر چنین انقباضاتی پدید می آید. فشار روانی در ابتلا به بیماری های شریان قلب است قلبی و سکته نیز موثر است. البته در این امر جای شگفتی نیست چرا که فشار روانی فشار خون را افزایش می دهد. رگ‌های خونی را منقبض می‌کند میزان کلسترول را بالا می برد و سبب بی نظمی ضربان قلب میشود. در حال حاضر فشار روانی در کنار عواملی چون مصرف سیگار چاقی و کم تحرکی از جمله خطرات تهدید کننده قلب محسوب می‌شود.
 

مراقب آسیبهای فیزیکی ناشی از استرس باشید

در چنین شرایطی ممکن است دستگاه گوارش نیز تحت تاثیر فشار روانی قرار گیرد. بدین ترتیب ترشح اسید معده بیشتر شده گوارش غذا تند تر یا کند تر شود. ممکن است علائمی چون یبوست اسهال و نفخ شکم ناشی از فشار روانی باشد. فشار روانی می‌تواند رفلکس ورم روده و سندروم روده تحریک پذیر را تشدید کند. یکی از دیگر از بخش های مهمی که در فشار روانی مورد حمله قرار می گیرد سیستم ایمنی بدن شماست. یعنی ممکن است مقاومت بدن در برابر باکتری ها ویروس ها کاهش یابد. همچنین ممکن است اختلالات دستگاه ایمنی چون تبخال آرتروز روماتویید  حساسیت‌های خاص و دیگر شرایط ایمنی بدن را تشدید کند. البته همه افراد تحت تاثیر شدید فشار روانی قرار نمی‌گیرند. اما اکنون که از تاثیرات بالقوه آن بر جسم تان با خبر شویم می‌تواند آن را کاهش دهید. اولین گام تحلیل تاثیرات فشار روانی بر شما و ارزیابی میزان آن می باشد.
 
 
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن