بیماریسلامت

بیماری های گوش و شنوایی

شناخت اجزای گوناگون گوش

بیماری های گوش و شنوایی گوشها، که معمولاً شامل افت شنوایی و انواع عفونت ها میباشد. آشنایی با این اختلالات و بیماری ها شما را در شناخت راههای جلوگیری و درمان آنها کمک مینماید.

در این مطلب شما با اجزای مختلف گوش آشنا میگردید برای مطالعه بیماری های گوش شامل :

 

شنوایی و حفظ تعادل دو وظیفه حیاتی گوشها

شنوایی و تعادل گوش های ما مسئول دو حس حیاتی اما کاملا متفاوت  هستند . شنوایی و تعادل . صدای تشخیص داده شده از طریق گوش ها اطلاعات اساسی را درباره محیط خارجی به ما میدهد. 

حلزون شنوایی

این پالسها به ما اجازه می‌دهند با روشهای پیچیده چون گفتار و موسیقی ارتباط برقرار کنیم. علاوه بر این گوشه ها در حس تعادل ما نیز سهم دارند . درک ناخداگاه وضعیت بدن در فضا به ما اجازه می‌دهد تا با بیستم و حرکت کنیم بدون آن که زمین بخوریم.

حلزون شنوایی 

حلزون در گوش شبیه صدف حلزون است که به صورت مارپیچی در بخش داخلی گوش قرار گرفته است مجرای مرکزی حلزون حاوی اندام مارپیچی کورتی است که گیرنده شنوایی می باشد.

گوشت دارای اندام های مجزای شنوایی و تعادل است که صداهای دنیای اطرافمان و اطلاعات درونی درباره وضعیت و حرکتمان را تشخیص میدهد.

ساختمان‌های حسی داخل گوشت اشکال متفاوت اطلاعات را به صورت این پالس های عصبی برگردانده تا از طریق اعصاب به قسمت های مختلف مغز جایی که  اطلاعات تجزیه و تحلیل می شوند فرستاده شود توانایی مادرت تفسیر اس باد و استفاده از اطلاعات درباره تعادل در زمان کودکی و نوزادی شکل می‌گیرد.

کیفیت صوت قابل شنیدن برای انسال

در واقع صوت ارتعاش مولکول ها در هوای اطراف ماست درجه بلندی یکصدا میزان بم یا زیر بودن ویژگی از امواج صوت میباشد که فرکانس تواتر نامیده می‌شود فرکانس تعداد ارتعاش در هر ثانیه است و در واحدهای به نام حرکت سنجیده می‌شود هر چقدر فرکانس بالاتر باشد صدا زیر تر است.
شدت و قدرت یک صدا به نیروی امواج صوتی بستگی دارد که در واحدهای به نام دسیبل اندازه‌گیری می‌شود. با هر ۱۰ دسی بل افزایش در قدرت صدای بلندی دوبرابر در گوش شنیده می‌شود .

بنابراین صدایی با ۹۰ دسی‌بل دو برابر قوی تر از صدایی با ۸۰ دسیبل است مکالمه به صورت معمول در حدود ۶۰ دسیبل است و صدای تقریبی ترافیک معمولاً در حدود ۸۰ دسیبل می باشد.

قرار گرفتن در معرض صدای بالاتر از ۱۲۰ دسیبل حتی برای مدت کوتاه می‌تواند به شنوایی ما آسیب بزند.

میزان توانایی ما در تجزیه صدا های مرکب مثل موسیقی و اینکه یک صدا چقدر بلند باشد تا قادر به شنیدن آن باشیم با یکدیگر متفاوت است.

گوش انسان به طور معمول قادر است صداهایی با فرکانس های بین ۳۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز را تشخیص دهد اما  توانایی  شنیدن صدای فرکانس بالا با افزایش سن کاهش می یابد حیواناتی مثل خفاش و سگ می توانند صداهایی با فرکانس های بالاتر از حد طبیعی شنوایی انسان را بشنود .

تعادل وحرکت دو عملکرد مجزا گوش

آگاهی از موقعیت سر و تشخیص چرخش و حرکت سرد در تمامی جهات. مغز اطلاعات گوشها را با اطلاعات حاصل از گیرنده‌های موقعیت در عضلات تاندون ها و مفاصل و اطلاعات بینایی به دست آمده از چشم‌ها ترکیب می‌کند ترکیب این اطلاعات با هم ما را قادر می‌سازد تا بدون از دست دادن تعادل در جهات مختلف حرکت کنیم.

گوش و حلق با هم مرتبط هستند

اگرچه کوشا به ظاهر ساختمان های مجزایی دارند آنها مستقیم با بینی و حلق ارتباط دارند. قسمت قابل رویت گوش لاله گوش با مجرای گوش مرتبط است که در انتهای آن پرده گوش قرار دارد که پشت این پرده گوش میانی است که یک فضای پر از هواست که از طریق مجرایی به نام شیپور استاش با حفره پشت بینی و حلق مرتبط می باشد . این مجموعه مسئول ایجاد فشار مشابه در هر دو طرف پرده است. ساختمان گوش داخلی در عمق جمجمه قرار گرفته و حاوی اندامهای حسی برای صدا و تعادل می باشد.

  اجزای گوش یک لاله گوش

 • ۱٫لاله گوش به شکل قیف است و امواج صدا را به داخل مجرای گوش هدایت می کند.
 • ۲٫ غضروف لاله گوش به وسیله غضروف داخل آن تقویت می‌شود .
 • ۳٫مجرای گوش امواج صوتی از طریق این مجرا به پرده گوش منتقل می‌شود.
 • ۴٫پرده گوش این پرده گوش داخلی را از خارجی جدا می کند
 • ۵. استخوان چکشی
 • ۶. استخوان سندانی استخوان میانی استخوان گوش داخلی.
 • ۷. استخوان رکابی 
 • ۸. مجرای نیم دایره سه مجرای پر از ماهی وجود دارد که با تعادل در ارتباط هستند.
 • ۹. از سبب و  ستیبولار( دهلیزی ) این اثر به اطلاعات تعادل را منتقل می‌کند.
 • ۱۰. عصب کوکلیار  این پالس های الکتریکی از تر از اندام کورتی از طریق این عصب به مغز منتقل می‌شود .
 • ۱۱. حلزون گیرنده شنوایی در حلزون قرار دارد.
 • ۱۲. دریچه بیضی ارتعاشات از طریق این غشا  از گوش داخلی و حلزون خارج می‌شود.
 • ۱۳٫دریچه گرد.ارتعاشات از طریق این غشا،از گوش داخلی و حلزون خارج میشود.
 • ۱۴ شیپور استایل گوش میانی را به پشت بینی و حلق مرتبط می‌کند.
 • ۱۵ وستیبول یا دهلیز ساختمان‌های موجود در این حفره پر از مایع موقعیت سر را تشخیص میدهد.

اجزای مختلف گوش

سه بخش اصلی گوش

گوش از سه قسمت خارجی میانی و داخلی ساخته شده است گوش خارجی دارای لاله گوش و مجرای می باشد.

این لوله پر از هوا به پرده گوش منتهی می‌شود که در پاسخ به صدا موضوعش میشود پشت پرده گوش میانی قرار دارد که از هوا پر شده و دارای سه سطح استخوان ظریف می باشد که استخوانهای شنوایی نامیده می‌شود .

چکشی سندانی رکابی استخوان های شنوایی

این استخوان‌ها ارتعاش فرد را به غشای دریچه بیضی که جدا کننده گوش میانی از گوش داخلی است منتقل می کند در گوش داخلی که پر از مایع می باشد حلزون قرار دارد که دارای گیرنده حسی برای شنوایی و ساختمان های دیگری برای حرکت و تعادل است.

مکانیسم شنوایی

توانایی شنوایی به یکسری وقایع پیچیده در گوش بستگی دارد.
امواج صوتی در هوا از طریق ساختمانهای بگیرنده شنوایی منتقل می شوند. این گیرنده اندام کرتی نام داشته و در گوش داخلی قرار گرفته است.
داخل اندام کرتی ، ارتعاشات فیزیکی به وسیله سلول‌های مویی حسی تشخیص داده می‌شود و این سلول ها با تولید سیگنال های الکتریکی پاسخ می دهند اعصاب این سیگنالها را به مغز منتقل می‌کند و در آنجا این سیگنال‌ها تفسیر می شوند. فرکانس‌های مختلف صوتی سلولهای مویی را در قسمت‌های مختلف اندام کرتی تحلیل تحریک کرده و باعث درک از صفاتی مثل موسیقی و مکالمه می‌شود. 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن