بیماریسلامت

عفونت گوش بیماری های گوش خارجی و میانی

انواع آسیب و عفونت ها گوش خارجی و میانی

عفونت گوش خارجی ، آسیب لاله گوش بیماری ها و عفونت گوش میانی.
قسمت قابل رویت گوش خارجی لاله گوش نام دارد که از پوست غضروف و مجرای گوش تشکیل می‌شود و مجرا به پرده گوش منتهی می شود.
  پشت پرده گوش ،گوش میانی است.  که از هوا پر شده است و دارای سه استخوان کوچک و ظریف است گوش میانی مستقیماً به وسیله شیپور استاژ و با سیستم تنفس مرتبط است و راه ارتباطی گوش به بینی و حلق می باشد.
در ادامه بیماری هایی که پرده گوش و گوش میانی را مبتلا می‌کند بیان می گردد.
 

عفونت گوش خارجی و میانی

 
عفونت گوش و بیماری های گوش خارجی و میانی دلایل مختلفی دارند که عبارتند از:
  • ضربه
  • عفونت
  • انسداد آسیب ناشی از تغییرات فشار اتمسفر
  •  بیماری‌های ارثی 
علائم این بیماری ها شامل: سوزش ناراحتی درد و در بعضی موارد از دست دادن بخشی از شنوایی است. اغلب مشکلات گوش خارجی و میانی نسبت به آنهایی که گوش داخلی را تحت تاثیر قرار می دهند . راحت تر قابل درمان هستند و احتمالاً کمتر منجر به افت شنوایی دائمی می شوند. بیشتر علل کاهش شنوایی در جای دیگری(  اختلالات گوش میانی کودکان _ مشکلات شنوایی کودکان) آماده است بیان می شود.

آسیب گوش خارجی (ضربه فشار اتمسفر و..)

آسیب به قسمت قابل رویت گوش می باشد که گاهی منجر به تغییر شکل آن میشود.
عوامل ایجاد‌کننده آسیب گوش خارجی معمولا نحوه زندگی و ورزش هایی که در آنها برخورد فیزیکی وجود دارند بروز میکنند.
عوامل تاثیر گذار شامل 
ورزش هایی مانندکشتی و بوکس .
 سن جنس 
ژنتیک
اگر قسمت قابل رویت گوش خارجی آسیب ببیند ممکن است خون بین پوست گوش و غضروف زیر آن جمع شود. این وضعیت منجر به درد و تورم شود. خون جمع شده (هماتوم )ممکن است. خونرسانی غضروف را مختل کرده و باعث تخریب آن شده و به تدریج به وسیله بافت جوشگاهی جایگزین شود. نتیجه صدمه شدید و مکرر گوش گوش گل کلمی است . تغییر شکلی که در بوکسورها و ورزشکاران دیگر رخ می دهد. شما می‌توانید ناراحتی ناشی از آسیب دیدگی گوش را با استفاده از کیسه یخ کاهش دهیم. اگر گوششدیداً متورم است بایستی با پزشکان مشورت کنید.
پزشک ممکن است هماتوم را تحت بی حسی موضعی تخلیه کند و یا از یک بانداژ فشاری برای کاهش تورم استفاده کنند. ممکن است جراحی پلاستیک برای اصلاح تغییر شکل گوش لازم باشد. هنگام انجام ورزش هایی که در آنها برخورد وجود دارد برای محافظت از گوش هایتان از کلاه ایمنی استفاده کنید.

التهاب گوش خارجی

التهاب مجرای گوش می باشد که به گوش شناگران معروف است.
 
علائم ایجاد کننده التهاب گوش خارجی
نحوه زندگی شنا یا استفاده از سمعک یا گوشی هایی که در آب یا سر و صدا استفاده می‌شود. عوامل التهاب گوش خارجی می‌توانند باشند.
عفونت گوش
در این بیماری مجرای گوش معمولاً به خاطر عفونت های باکتریایی ویروسی یا قارچی ملتهب می شود. التهاب گوش خارجی اغلب بعد از شنا کردن به وجود می‌آید. زیرا رطوبت مداوم داخل مجرای گوش خطر عفونت را افزایش می دهد. همچنین حالت می تواند در افرادی که در یک محیط گرم و مرطوب زندگی می‌کند و یا کسانی که از سمعک با گوشی استفاده می نمایند به وجود آید.
خاراندن گوش با یک پنبه گوش پاک‌کن یا ناخن از دیگر دلایل اوتیت اکسیژن است. عفونتی که در پاسخ به مواد شیمیایی مانند قطره های گوش و رنگ مو رخ می دهد از علل دیگر می باشد که کمتر شایع است .

علائم التهاب گوش خارجی عفونت گوش

علائم التهاب گوش خارجی معمولا بعد از یک تا دو روز آخر می شود و عبارتند از خارش توام یا بدون درد. داخل مجرای گوش در محل التهاب ترشح چرک از گوشت اگر چرخ مجرم را مسدود کند. قبل از اینکه خودتان سعید در خارج کردن آن نمایید با پزشکتان مشورت کنید.

در زمان التهاب گوش خارجی چه اقداماتی باید انجام شود

 
در زمان برزو عفونت گوش حتما به پزشک مراجعه نمایید. پزشک گوشتان را با اتوسکوپ معاینه خواهد کرد. اگر چه وجود داشته باشد نشان دهنده عفونت است و ممکن است برای تشخیص ارگانیسم مسئول از ترشحات گوش نمونه برداری کند. همچنین ممکن است مجرای گوش توسط دستگاه مکنده تمیز شود. داروهای درمان بیماری گوش متفاوت هستند. بسته به نوع عفونت ممکن است که پزشک  قطره هایی که حاوی آنتی بیوتیک یا ضد قارچ و یا یک کورتیکو استروئید است تجویز نماید.
یک مسکن خوراکی نیز برای تخفیف ناراحتی ممکن است داده شود. اگر شما یک عفونت باکتریال شدید داشته باشید ممکن است پزشک آنتی بیوتیک های خوراکی تجویز کند. اکثر عفونت‌های ویروسی تنها با مسکن‌ها درمان می شود با وجود این اگر علت عفونت ویروس هرپس باشد. ممکن است برای شما داروی ضد ویروسی خوراکی و بعضی اوقات همراه آن یک کورتیکو استروئید تجویز شود. پس از مصر دارو بیماری معمولا پس از چند روز از بین میرود.
 

بیماری های گوش و شنوایی

انسداد گوش ناشی از واکس

انسداد مجرای گوش به وسیله واکس گوش است که اغلب باعث احساس پری و ناراحتی در گوش می‌شود واکس گوش به وسیله قدرتی که در مجرای گوش هستند تولید شده و مجرا را تمیز و مرطوب می نماید معمولاً واکس به مقادیر کم تولید می‌شود و به طور طبیعی از گوش خارج می شود با وجود این اگر مجرا به وسیله واکس  مسدود شود باعث احساس پری و ناراحتی در گوش و گاهی کاهش شنوایی می گردد.
علت شایع انسداد توسط واکس وارد کردن گوش پاک‌کن یا انگشت داخل مجرا برای خارج کردن واکس می باشد این عمل معمولا باعث هول دادن واکس به عمق کانال می‌شود همچنین ترشح زیاد واکسن ممکن است منجر به انسداد شود این انسداد می‌تواند با قطره هایی که بدون نسخه فروخته می‌شود و واکس گوش را معمولا بعد از ۴ تا ۱۰ روز حل می‌کنند درمان شود اگر گوش شما مست بودم آن بایستی با پزشکتان مشورت کنید و احتمالا مجرای گوش و با استفاده از اتو اسکوپ معاینه می‌کند واکس گوش ممکن است به وسیله یک پروب یا دستگاه مکش و یا با شستشوی آرام گوش با آب گرم به وسیله سرنگ خارج شود انسداد توسط واکس گاهی بعد از درمان میکند. 
 
 
 
 
 
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن